Melissa Carper Trio + Lou Hazel + Jobi Riccio + Rich Ruth
Arrangör | Woody West & Rootsy |
---|---|
Datum | tisdag 19 augusti |
Insläpp | 19.00 |
På Scen | 19.30 |
Pris | 295 kr |
Åldersgräns | 18 år |
Plats | Matsalen |
Melissa Carper har på senare år tagit americanavärlden med storm med hyllade albumen ’Daddy’s Country Gold’ (2021), ’Ramblin’ Soul’ (2022) och förra årets ’Borned In Ya’.
Melissa Carper är en artist som är djupt rotad i traditionen och blandar blues, soul och jazz med klassisk country, western swing och rockabilly men skriver låtar för sin samtid. Som är inkluderande och kärleksfull, orädd och kompromisslös med glimten i ögat.
Melissa Carper växte upp i en musikalisk familj i Nebraska. Hon spelade kontrabas i familjeorkestern och på lediga stunder ägnade hon sig åt mor och fars skivsamling där Hank Williams Sr, Patsy Cline, Wanda Jackson och Loretta Lynn var grundkursen. Påbyggnaden blev Billie Holiday, Ella Fitzgerald och Frank Sinatra. Och som examensprov en rejäl dos Leadbelly.
Carpers familj hade traditionella kristna värderingar och när hon kom ut som gay bröt hon upp från Nebraska, hamnade så småningom i Austin, Texas, innan hon landade i Nashville där hon blivit en del av den växande LGBTQ+-rörelsen inom country/americana-scenen vilken stöttats genom åren av den alternativa countryscenen runt East Nashville och namn som Becca Mancari, Sierra Ferrell och Aaron Lee Tasjan.